czech David Thewlis site
Obležení (Besieged)

Itálie/VB 1998
Režie: Bernardo Bertolucci
Scénář: Bernardo Bertolucci, Clare Peploe, James Lasdun
Kamera: Fabio Cianchetti
Hudba: Alessio Vlad
Délka: 93 min
Hrají: Thandie Newton (Shandurai), David Thewlis (Jason Kinsky), Claudio Santamaria (Agostino)
Premiéra u nás: 27. 11. 2003
Podle románu Jamese Lasduna
Poznámka: přístupný od 15 let
Internetová stránka: www.finelinefeatures.com/besieged (údajně také www.angelfire.com/me/besieged)

Obležení vypráví příběh lásky anglického aristokrata, klavírního virtuosa Kinského, a africké uklízečky, která bydlí v jeho domě v pokoji pro hosty. Přestože spolu komunikují jenom hudbou, rodí se mezi nimi hluboký cit. Jenže Shandurai za sebou zanechala v Africe manžela ve vězení. A když se jí Kinsky zeptá, co má udělat pro to, aby se do něj zamilovala, odpoví mu: "Dostaňte mého manžela z vězení." A protože Kinsky ji miluje bezvýhradně a oddaně, snaží se její přání vyplnit.

V časopisu Premiere ohodnotili Obležení čtyřmi hvězdičkami, což (vzhledem k tomu, že pět hvězdiček získává jenom Pán prstenů nebo podobné výjimečnosti) je to nejlepší, co film mohlo potkat. "Bez skvělé Thandie Newtonové a působivého Davida Thewlise v hlavních rolích by se ale film pochopitelně neobešel."

Fotografie z filmu

>

>

Tisk

Premiere listopad 2003

Velmi velmi lichotivou recenzi naleznete na straně 102. Dovolila bych si pár citací: Ortel - Už dlouho nešel do kin tak nádherný příběh lásky, který nemá jediné uslintané místo. Doporučujeme - romantickým duším, protože Obležení je na romantické duše balzám, a cynikům, protože Obležení je vrchol romantiky v nejlepším slova smyslu.

Cinema 11/2003

V Cinemě to vzali z druhé strany a film sepsuli, jak mohli. Opět pár citací: Love story červenější než večer pod kteroukoli lampou nebo Neboť navzdory (...) vykolejenému šarmu Davida Thewlise film postrádá jediné - skutečnou vášeň. A film ohodnotili 40% :-(